czwartek, 21 lipca 2011

models/riggs

Witam

Modele postaci powstałe na podstawie rzutów z poprzedniego postu.
Rigg na obu jest taki sam, z delikatnymi zmianami proporcji.

Jest IK/FK switch pozwalający mi przełączać się pomiędzy prostą i odwrotną kinematyką, tylko na rękach(IK: inverse kinematics - kość na końcu łańcucha kości ma wpływ na ruch całego łańcucha(ciągnie się za rękę, reszta ręki podąża). FK: forward kinematics - hierarchia łańcucha kości jest taka, że kość wyższa wpływa na niższe(aby obrócić dłoń względem ciała, obracamy najpierw ramie, potem przedramię).).

Rigg twarzy jest na "shape keys'ach" - czyli odkształconym modelu względem modelu bazowego. Shape'y są uruchomiane(driver'y) przez kości riggu. Postaci nic nie mówią więc ograniczyłem się  do podstawowych emocji.

Riggi - side by side
Riggi - Under the hood
Jakieś pozy
Może wkrótce zmienię
Miny
Miny
Głowa w perspektywie
Głowa w perpektywie


pzdr.
Kuba

concept-art

Witam
Projekty plastyczne, konstrukcyjne: scen, postaci. W związku z tym, że wcześniej "zilustrowałem" cały storyboard, szkiców nie było tak dużo. Zrealizowałem szereg bardzo konkretnych(relatywnie;)) konceptów, które będę modelować. Wszystko robię sam, więc trudno o nieporozumienie - takie szkice wystarczą.

Rysuję szkice scen:)
Wide shot;)
Closeup;D - broda łonowa
Elementy modelowane w 3d, projektuje rysując je przy pomocy tabletu, Gimp'a, mypaint'a itd. Czasem wykorzystując szkice "analogowe", a czasem powstałe od początku na komputerze.

Projekt kompleksu
Projekty wszystkich scen/pomieszczeń
Finalny koncept Postaci nr.1
Finalny koncept Postaci nr.2
Szkice scenografii
Szkice scenografii
Szkice scenografii

animatic

Witam

Decydując się w pewnym momencie na konkretną historię i po zrobieniu storyboardu i projektów wstępnych(poprawiać/dopracowywać można wszystko w nieskończoność ale trzeba brać pod uwagę, że czeka nas jeszcze duuuużo pracy;)).
Przychodzi czas na "czas", tzn. animatic - zaawansowana forma storyboardy/prototyp filmu, która oprócz fabuły, poprzez wstępny montaż określa czas trwania ujęć(pacing).
W moim przypadku nie montowałem storyboardu, a zrobiłem animatic/prewizualizację czyli film przy pomocy prostych elementów 3d. Pomogło mi to lepiej zrozumieć kreowaną akcję i przestrzeń, w której ona się rozgrywa. Etap ten wydaje się nieistotnym "mnożeniem bytów" jednak jest to podstawa jeśli nie chcemy się zgubić w realizacji filmu. Prawie 90 ujęć po jakimś czasie może się zacząć mieszać.
Animatic jest niezbędny podczas etapu animacji ujęć, ponieważ zamyka w "ramy" timing ujęcia.
Wydaje się także, że animatic narzuca na animatora swego rodzaju "kierat", oczywiście w przypadku produkcji zespołowej pozwala on zapanować nad wszystkim. Natomiast w przypadku autorskiej produkcji wydaje mi się, że paradoksalnie daje on więcej swobody w ramach jakiegoś określonego konceptu fabuły, trzymając ją w "ryzach", aby dalej "znaczyła" to co pierwotnie zamierzone, a dawała możliwość eksperymentu w ramach swojej struktury. Z racji formy w jakiej chcę realizować film czyli mimiki "formy malarskiej" - animatic jest nieodzowny.
Wszystkie ujęcia animatic'u

Edycja animatic'u

Jedno z ujęć animatic'u


pzdr.
Kuba

story-scetch

Witam

Aby przekonać Profesora do pomysłu realizacji filmu animowanego na dyplom z malarstwa musiałem zrobić szereg szkiców, wizualizujących wstępnie formę filmy. Zrobiłem 94 "malarskie" szkice, aby zasygnalizować docelową formę plastyczną filmu.

A celem jest film łączący doświadczenie malarstwa olejnego - przełożoną na medium digital painting - z czynnikiem czasu wyrażonym poprzez animacje trójwymiarową i dwuwymiarową, tych kompozycji. Produktem jest film animowany opisujący pewną fabułę jednak koncentrujący się wokół eksperymentu formalnego. Interesuje mnie medium, a nie historia. Bo tak na prawdę cały czas patrzymy na dwuwymiarową, kompozycję abstrakcyjnych kształtów.

Wrzucam parę takich ciekawszych.


pzdr.
Kuba

storyboard

Witam

Po napisaniu scenariusza - przygotowałem sobie storyboard, który miał już znamiona finalnej historii. Oprócz fabuły, określałem w nim szkicowo layout, kompozycje kadrów itp.

Mimo to w późniejszych etapach, pewne rzeczy uległy zmianie np. w wypadku zderzenia z przestrzenią 3d w trakcie realizacji animaticu. Pewne ujęcia narysowane szkicowo w przestrzeni 3d były na tyle nierealne albo po prostu nie zdawały egzaminu.

Tak na marginesie przy realizacji storyboardu - zdecydowanie lepszą metodą jest użycie oddzielnych kartek na każdy z kadrów. Ponieważ takie nie-linearne rysowanie daje możliwość "wstępnej edycji" w przeciwieństwie do poniższego linearnego rysowania.

Storyboard
Story, Scenariusz, Szkice
Kreowaną przestrzeń trzeba sobie zwizualizować
Story
Scenariusz i szkice



pzdr.
Kuba

story/script

Witam

Przerwy nad pracą nie było, brak aktualizacji bloga - jednak był, więc teraz postaram się to wszystko nadrobić i od tej pory regularnie zamieszczać materiał.

Chciałbym, aby ten blog był otwarty i pokazywał możliwie jak najwięcej "mięsa" produkcji animacji;) - w myśl idei Open Source:). W tym przypadku może nie będę materiałów źródłowych zamieszczać - ponieważ są one na tyle "zlokalizowane" w filmie, że nie na co by się przydały - jednak, mój Workflow jest otwarty całkowicie - celem edukacji i dzielenia się tym czego się nauczyłem i nauczę w dziedzinie animacji.

Preprodukcja trwała dość długo, ze względu na to, że była poprzecinana innymi realizacjami.W tym momencie jestem na etapie Produkcyjnym, filmu i aktualnie zajmuję się priorytetowo tylko tym - czyt. niewiele czasu mi zostało;).

Zacznę chronologicznie, czyli scenariusz - szkicowy storyboard.

scenariusz i szkicowy storyboard

scenariusz


pzdr.
Kuba